Demokrasi nasıl bir yönetim şekli Daha iyisi var mı
Demokrasi nasıl bir yönetim şekli Daha iyisi var mı

Demokrasi nasıl bir yönetim şekli ? Daha iyisi var mı ?

Bu yazının ardından ezberleriniz bozulabilir. Demokrasinin aslında çok da aman aman bir yönetim şekli olmadığını sizlere delilleri ve örnekleri ile açıklayacağım. Demokrasi nasıl bir rejim ? Efenim demokrasi esası çoğunluğun istediği olur mantığına dayalı bir sistem. Bir topluluk bir millet genel olarak karar almak istediğinde , karar almak için seçim yapıyor. Bu seçim sonucunda en fazla oy alan yani çoğunluk kimse onun istediği yapılıyor. Azınlık olan ise buna karşı çıkamıyor. Çoğunluğun doğru bildiği gibi bir anlam çıkıyor. Peki bu doğru mu ? Tabi ki değil ! Çoğunluk her zaman doğruyu bulamaz . Çoğunluğun doğruyu görebilmesi için Dünya'nın farklı bir dünya…

Genel Bakış

99

Kullanıcı Oylaması: 4.21 ( 7 oy)

Bu yazının ardından ezberleriniz bozulabilir. Demokrasinin aslında çok da aman aman bir yönetim şekli olmadığını sizlere delilleri ve örnekleri ile açıklayacağım.

Demokrasi nasıl bir rejim ?

Efenim demokrasi esası çoğunluğun istediği olur mantığına dayalı bir sistem. Bir topluluk bir millet genel olarak karar almak istediğinde , karar almak için seçim yapıyor. Bu seçim sonucunda en fazla oy alan yani çoğunluk kimse onun istediği yapılıyor. Azınlık olan ise buna karşı çıkamıyor. Çoğunluğun doğru bildiği gibi bir anlam çıkıyor. Peki bu doğru mu ? Tabi ki değil ! Çoğunluk her zaman doğruyu bulamaz . Çoğunluğun doğruyu görebilmesi için Dünya’nın farklı bir dünya olması gerekir. Tüm insanların bilinçli ve bilgili olması gereken bir dünya.. Peki ne var şu an dünya ‘da basının bilgilendirdiği aslında basının güç haline geldiği bir dünya var.. ! Durun önce size Demokrasinin neden iyi bir rejim olmadığını örnekleriyle anlatmaya çalışayım..

Demokrasi iyi bir rejim değil çünkü ;

Demokrasi iyi bir rejim değil çünkü efenim zamanı vaktinde adı Galileo Galilei olan bir adam çıktı dedi ki “Dünya yuvarlaktır ! “ O zamana kadar hiç kimse bunu söylemedi. O zaman da yaşayan herkes daha farklı düşünüyordu. Bunu söyleyen tek adamdı. Eğer Dünya yuvarlak mıdır ? sorusunun sorulduğu bir seçim olsaydı. Çoğunluk o zaman “hayır yuvarlak değil” diyecekti. Yani.. diyeceğim o ki Dünya’da tek bir kişi doğruyu görüp diğer insanlar yanlış düşünebilirler. Bu da demokrasinin aslında iyi bir rejim olmadığını sadece kötünün iyisi bir rejim olduğunu gösterir.

Peki iyi bir yönetim şekli ne olmalıdır ?

Peki iyi bir yönetim şekli ne olmalıdır ? sorusunun cevabını aramaya koyulalım hadi. Demek ki insanların çoğunluğu doğruyu bilemiyor. Peki iyi olanı nasıl seçeriz. Daha iyi nasıl yönetiliriz. Örneğimizden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz herhalde .. deriz ki insanların oldukça bilgili olmaları gerekir. İstisnasız hepsinin Galilei gibi olması gerekir. Gerçi bu da yetmez. Neden ? Çünkü Galilei’nin meslektaşları onunla aynı fikir de değildi. Yani bilgi de yeterli olmayabiliyor. Peki ne olması lazım ? Olması gerekeni aslında tarihe bakıldığında ortaya çıkıyor. Sonuca gelmeden önce .. Dünya’da nasıl değişim oldu ve şu an aslında Dünya nasıl yönetiliyor söylemek gerekiyor..

Bundan 100 yıl öncesinde demokrasi hareketleri başlamıştı ülkemiz de  ilk meclisler meşrutiyetler vb kurumlar kurulmaya başlanmıştı. Tabi geçmişi daha da eskiye giden bir yapısı var fakat genel olarak 100 yıl diyelim. Demokrasi öncesin de liderlerin yönettiği sistemler vardı . Tek liderin istekleri doğrultusunda yönetiliyordu Dünya ! Osmanlıyı hariç tutuyorum ! Osmanlı Kuran’a göre yönetilen bir imparatorluktu. Yani şeriat ülkesiydi. Şeriat yani Allah’ın kanunları.. var mı ki onun bilmediği.. Nasıl kurduysa evreni o bilmez mi nasıl daha iyi yönetileceğini.. vesselam..
Biz Dünya’da neler vardı ona dönelim. Dünya liderlerin yönetme yeriydi dedik. Bu yönetim biçimi tabi ki demokrasiden daha kötüydü. Tek bir kişinin karar vermesi yerine herkesin karar da pay sahibi olması tabi ki daha iyi . Dünya bu düzenden demokrasiye geçtiğinde gücün yönü de değişti aslında.. Nasıl ?

Şimdi buraya dikkat ! 

Dünya’da demokrasinin hakim olmasıyla birlikte ,artık insanların yani seçicilerin ne düşündüğü daha önemli hale geldi. Yani siz eğer Dünya’yı yönetmek niyetindeyseniz. İnsanların beyinlerini de kontrol altında tutmalısınız. Onlar ne düşünür nasıl düşünür. Bunların tamamını yönetmeniz gerekir. Peki insanların düşünceleri nasıl yönetilir ? İnsanlar basın yoluyla ve okullardan aldıkları eğitim ile ve çevre etkileri ile düşünürler. Siz eğer basında güçlü iseniz. İnsanların çevrelerini kontrol edebiliyorsanız. Siz eğer insanların eğitimin de müfredata dokunabiliyor istediğiniz gibi şekillendirebiliyorsanız. O zaman Dünya’yı yönetebilirsiniz. Bunları söyledikten sonra şunlara çok dikkatinizi çekmek istiyorum . Dünya’da moda ! Dünya’da sinema ! Dünya’da eğitim kurumları ! Dünya’da basın kanalları ! gazeteler ! Dünya’da felsefeciler ! genel de kimlerden çıkıyor ?
El cevap YAHUDİLERDEN ! gerisinin hesabı sizin ..

 

Bilal Kureş yazdı..

 

 

Hakkında bilal kureş

Bi ara anlatırım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*