Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor
Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor

Çin Doğu Türkistan’da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor

Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor. Bu yaşananlar bir nedene dayanıyor. İşte bu yazımızda bu nedenlerin neler olduğunu teker teker sizlere aktaracağım. Önce her zaman olduğu gibi tarihi geçmişiyle başlamak gerekiyor. Öncelikle yönümüz Afganistan olacak ! Neden Afganistan'dan başladığımızı yazımızın son bölümüne gelmeden sizler de anlayacaksınız. Afganistan'ın ABD işgalinin nedeni sorulsa neredeyse…

Genel Bakış

99

Kullanıcı Oylaması: 4.82 ( 10 oy)

Çin Doğu Türkistan’da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor

Çin Doğu Türkistan’da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor

Çin Doğu Türkistan’da neden Uygur Türklerini Katlediyor ? BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor. Bu yaşananlar bir nedene dayanıyor. İşte bu yazımızda bu nedenlerin neler olduğunu teker teker sizlere aktaracağım. Önce her zaman olduğu gibi tarihi geçmişiyle başlamak gerekiyor. Öncelikle yönümüz Afganistan olacak ! Neden Afganistan’dan başladığımızı yazımızın son bölümüne gelmeden sizler de anlayacaksınız. Afganistan’ın ABD işgalinin nedeni sorulsa neredeyse tamamımız bunun Petrol ve enerji olduğunu söyleyecektir. Peki Afganistan topraklarında petrol bulunuyor mu ? Hayır ! Afganistan’da petrol ABD’nin saldırmasına neden olacak kadar yok. Peki o zaman nedeni Petrol değilse nedir Afganistan işgalinin ? Bu soruya yanıt vermek için Dünya’da Petrol’ün yer aldığı ülkeleri harita üzerinden göstererek ve bu Petrol üretimi yapan ülkelerin, Dünya’ya hangi yollar üzerinden, hangi güzergahları kullanarak bu petrolü ulaştırdıklarına bakalım.

Önce Sizlere Dünya’da Petrol Rezervlerinin Ülkelere göre dağılımını gösterelim.

Dünya'da ülkelere göre petrol rezervleri tablosu görüntüsü

Dünya’da ülkelere göre petrol rezervleri tablosu görüntüsü

Görüldüğü üzere Petrol rezervleri tablosunda Afganistan’ın adı yok ! Peki Kimler var . İran, Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak gibi ülkeler var. Diğer ülkeler bölge dışında yer aldığı için bu yazıda konumuz değil. Suudi Arabistan, Irak, İran ve Kuveyt bu ülkeleri yakın tarihlerde savaşlarla andığımızı hatırlayacaksınız. Irak-İran savaşını, Irak’ın Kuveyt’i işgalini, Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak savaşını hatırlarsınız. Bizim konumuz ise Afganistan işgali. Yine bu dönem içerisinde gerçekleşmişti Afganistan’a saldırı, bölge de el kaidenin olduğu ve 11 eylül saldırılarında El kaide örgütünün parmağı olduğu öne sürülerek Afganistan’a saldırmıştı ABD ! 11 eylül de ikiz kulelerin saldırıya uğramasın da ABD basını sansür uygulamış o dönem halen daha bunun El Kaide tarafından mı yoksa ABD’nin içerisinden mi yapıldığı ortaya çıkartılmamıştı. Bir savaş bahanesi olarak yapıldığına emin olabilirsiniz. Afganistan işgalinin nedeninin petrol olmadığı söyledik. Peki bu işgalin nedeni neydi ? Malumunuz İran Irak Kuveyt in bulunduğu petrol havzasına enerjiye ihtiyacı olan her ülke ulaşmak istiyor. Enerjiye ulaşmak aynı zaman da ekonomik bağımsızlık ve güçlenmek demek. Bir ülkede eğer enerji yoksa siz iş yapamazsınız. Dünya’da her kalem ürün Petrol ve Petrol ürünlerine bağlıdır. Bu nedenle enerjiye de bağımsızlık ve enerji kaynaklarına ulaşım vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bir ülkenin şah damarıdır. Afganistanın doğusundan geçecek bir koridor ile Çin enerji havzasına ulaşmak istiyordu.

afganistan Dünya haritası çin ile komşu olan afganistan üzerinden iran ve petrol hatlarına ulaşım

afganistan Dünya haritası çin ile komşu olan afganistan üzerinden iran ve petrol hatlarına ulaşım

Görüldüğü gibi İran Irak ve Kuveyt ile Çin’in bağlantısı Afganistan üzerinden geçecek bir boru hattıyla mümkündü. ABD burayı işgal ederek Çin’in elinden bu imkanı almış oldu. Peki soru gelecektir. Çin Pakistan ve Hindistan üzerinden bu bölgeye ulaşabilir neden ulaşamıyor. Cevap yine ABD ! ABD Hindistan ve Pakistan’ı kontrolü altında tutuyor ! Haritada da belirttiğimiz gibi eğer Çin enerjiye ulaşamazsa zayıflar ve çöker. Enerjiye mutlaka ulaşmak zorunda ! Peki bu yollar kapandığına göre mutlaka enerjiye ulaşması gereken Çin ne yapmaya karar verdi. İşte burada Doğu Türkistan ve Myanmar bölgeleri devreye giriyor. Önce Sizlere Doğu Türkistan’ın bulunduğu yeri Dünya haritası üzerinde gösterelim ve devam edelim.

doğu türkistan haritası çin ve tibetin batısında yer alan harita görseli

doğu türkistan haritası çin ve tibetin batısında yer alan harita görseli

Haritada da görüldüğü gibi Çin’in petrole yani enerjiye ulaşmak istediğinde Doğu Türkistan üzerinden bir boru hattı oluşturması gerekiyor. Bu nedenle de bu bölgede bulunan halkın orada yer almaması ve sindirilmesi ! Haritanın hemen altında Myanmar ı göreceksiniz. Myanmar’da bir sonra ki haritada göreceğiniz üzere Pakistan ve Hindistan’dan denize çıkamayan Çin’in Denize çıkış noktası. Bu nokta üzerinden yine enerji sahalarına denizden ulaşmayı planlayan Çin, Myanmar’da da katliamlar yapıyor. Yani sadece mesele Para !

Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor. myanmar haritası görseli

Çin Doğu Türkistan’da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor. myanmar haritası görseli

Haritada’da gördüğünüz gibi Çin’in denize ulaşabilmesi ve deniz  üzerinden petrol havzasına ulaşmasının bir yolu olarak Myanmar düşünüldü. Ve burada ki mazlum halka yapılmadık işkence kalmadı. Bölgede müslüman oldukları için de daha fazla şiddete maruz kalan Myanmarlılar Dünyadan yardım bekliyor.
İşte size petrol ve enerji uğruna Doğu Türkistan’da Myanmar’da Müslümanlara ve Türklere yapılan işkenceler eziyetler katliamlar !

Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (1)

Çin Doğu Türkistan’da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (1)

Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (3)

Çin Doğu Türkistan’da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (3)

Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (2) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (4) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (5) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (6) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (7) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (8) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (9) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (10) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (11) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (12) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (13) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (14) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (15) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (16) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (17) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (18) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (19) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (20) Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (21)

Çin Doğu Türkistan'da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (1)

Çin Doğu Türkistan’da neden Uygur Türklerini Katlediyor BM ve Dünya Bu katliamlara neden gözlerini yumuyor sesini çıkartmıyor (1)

 

 

 

Hakkında bilal kureş

Bi ara anlatırım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*