Ankara Esenboğa İsen Boga Havaalanın adının sahibi kimdir Bu İsim nereden geliyor
Ankara Esenboğa İsen Boga Havaalanın adının sahibi kimdir Bu İsim nereden geliyor

Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ?

Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ?

Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ?

Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ? 2000 yılında Ankara’nın havaalanı olan Esenboğa için Oktay ekşi değiştirelim bu havaalanının adını İsmet İnönü yapalım demişti. Tartışma böyle başlamıştı.

Peki bu Esenboğa adı nereden geliyor ? Esen kükreyen uçan kaçan bir isim mi bu Esenboğa ? Değil tabi ..

Kökü şuradan geliyor..

boga mutlu demek..

İsen ise bir lakapdan ibaret boga’nın lakabıdır yani..

sonuç olarak İsen Boga’dan geliyor bu ad

Boga da bildiğimiz boğa kelimesiyle aynı anlamdadır. O dönemlerde insanlara verilen bu adların temelinde çocuklara aslanım koçum demek gibidir aslında. Gücünü bir hayvan türüyle anlatma girişimidir.

İsen boga yani esen boğa.. mutlu öküzün adı buradan geliyor.

Ankara Esenboğa İsen Boga Havaalanın adının sahibi kimdir Bu İsim nereden geliyor

Ankara Esenboğa İsen Boga Havaalanın adının sahibi kimdir Bu İsim nereden geliyor

Peki bu mutlu öküz kim oluyor ?

 

Soyunun Cengiz Han’dan geldiğini öğrendik..

Peki Türkiye’nin başkenti Ankara’nın Havaalanı neden onun adıyla anılıyor ?

İsen boga yani bugün Esen Boğa olarak kullandığımız isimin sahibi kimse Timur’un savaş komutanıdır.

Timur’un savaş komutanı isen boga hayvanları en iyi otlatacağı rahatlatacağı yer seçimini Ankara havaalanı olarak seçince .. Bu bölgenin adı da Esenboğa olarak günümüze kadar gelmiş oldu..

Enteresan tarafı ise şu biz Osmanlının devamı bir ülkeyiz. Onun tarihinden borçlarına kadar sahiplenip biz devamıyız dediğimiz Türkiye’de Osmanlıyı yenmiş Timur’un komutanının adını en önemli havaalanımızın adını yapıyoruz..

Ankara Esenboğa İsen Boga Havaalanın adının sahibi kimdir Bu İsim nereden geliyor ankara meydan savaşı timur yıldırım beyazıt

Ankara Esenboğa İsen Boga Havaalanın adının sahibi kimdir Bu İsim nereden geliyor ankara meydan savaşı timur yıldırım beyazıt

Oturup bir düşünmek gerekiyor.

Ben bunu ilk olarak Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanından duydum. Ak parti siyaset akademisinde Üsküdar’da gerçekleşen Yerel Yönetimler dersinde bir konferansta yer almıştı kendisi..

 

 

Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ?Alan Esenboğa eğer Timur’un meşhur fil boğa iseniz haava adını tabur Komutanı geliyor. ( Eğer Bir Boğa İseniz? )
“Boğa eğer varsa” “bugün “” boğa takma. esen kullanmak adına iseniz , Övdü, kutlu, mutlu üfleme. Damarlarında bu takma ad kullanma nedeniyle Cengiz Han dayanan kan taşır. Şimdi o “” o yıllarda, Türkler arasında yaygın bir isim. Boğa ile boğa Eğer bir boğa savaştan önce, fil sıyrık daha konforlu bir ortam için bu günü tercih ediyor Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde yer alan bölgenin bulunduğu düz alan adını ve bilinmektedir. Son yıllarda başladı, boğa Esenboğa adını değiştirirseniz çağrılacak.Burada, genel Doğrudan, daha doğrusu ‘eğer Buga eğer’wasted Cumhuriyetin başkentinde havaalanına geri hikayesi olan Osmanlı İmparatorluğu’nun varisi.Timur Gün boyunca Ankara Esenboğa Havalimanı ‘Sofya’ ya yapılan olmadığını tartışıyoruz İsmet ismini değiştirme Aşağıdaki bu tartışmalar sürerken ‘New Yorker’ kelimesini geliyor ve anladım ki pek çok insan farkında değildi anlatmaya çalıştığım menşei: ‘Bedava’ sözünün esen, uçan, kaçan, ya da öyle olduğu anlamına gelmez boğa gibi kükreyen. Kelime başında ‘esen’ esen bir alakasi aslı yoktur ‘’ ve ‘mutlu’ anlamına gelir. Kelime ‘Ücretsiz’ gerçek ‘Eğer buga, ve bu adı Timur ordusundaki generallerden birinin ismidir ve 15 için BİZİ işletilmektedir. yüzyıllar boyunca, savaştan acı bir bellek Temmuz 1402 Ankara sefil olduğumuzu.Oktay Ekşi ‘ve değişim esenboğa Havaalanının adı ‘Beden Eğitimi’ hadi’ kelimesini ‘bedava’ çıktı. yazdıktan sonra mı İsmet Bir yandan bir kaç gün, İsmet Paşa ki yakışıyorsa adı havaalanı başkenti yakisip ederken bir yandan iddiasına göre bu kelime ‘Ücretsiz’ kelimesinin sık Sık dernek olduğunu söyledi onun olsun. Örneğin, Başbakan Yardımcısı Bülent akarcali İstanbul, ‘Kızılderili isimlerini hatırlatıyor,’ ve değiştirilmesini yana olduğunu söyledi.Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ?‘Özgür’ gördüğüm zaman bu tartışma hakkında, birçok kişi kelimelerin nereden geldiğini farkında olmadığını farkettim ve kökeni açıklamaya çalışıyordum.‘Özgür’ esen vaadi ile, uçan, kaçan, ya da bir boğa gibi kükreyen anlamına gelmez. Başında kelime ‘esen’ bir üfleme alakasi orijinal ‘esen’ değil ‘eğer’, ‘mutlu’ gibi bir kavram bugün, ‘esen’ halini aldı ve ‘huzur içinde yat’, ‘esen kalın şeklinde kullanılmıştır.Ve çok daha önemli tarafı: ‘Özgür’ adlı bir kişi, eğer orijinal, Buga’, ‘mutlu, mutlu, güzel, iyi ve sağlıklı öküz ” ve Adı, Timur’un generali manasina gelir.

‘Öküz’ adını sözü insan, vereceğim küçük bir açıklama için bu sasiranl: Bugün çocukların ‘Aslan’ adını bir hayvan gibi, bir işi nasıl sıradan oluyor yaşlı insanlar, ‘öküz’, ‘boğa’ ya da ‘Buffalo’ hayvan taşıma isimleri güçlü gibi sıradan bir iş.

Burada, general buga hikaye Cumhuriyeti başkentinde havaalanına ulaşmadan kısa ise oldukça Doğrudan Timur:

Eğer Buga, İmparatorluğu döneminde Asya Türk İmparatorluğu hükümdarı. Khan ve öğretmen torunu o hayalperest gidiyordu Hızır Cengiz Han ve torunları oğluydu.

1380 Timur kendi İmparatorluğunu kurduktan sonra, padişah, Han ve Şah kabul eden onun hakimiyetini unvanlarını korudu, ama Timur’un generallerinden Başkanı olmaktan Bağımsız Devletler haline geldiler. O günlerde, Doğu Türkler ‘Mustafa’ veya ‘han’, alt başlığı kullanabilmek için mutlaka Cengiz Han’ın uzlaşmak zorunda kaldı. Aslen Moğol olduğunu Cengiz, Timur bir Türk, onun, bu yüzden olmadı hiç kan bağları arasında cengiz holding ve rağmen tüm gücü yoktu sonu geleneği ve ‘Han’ ünvanını aldı. ‘Emir’ unvanını kullanma yeteneği, ve Han’ın torunları, sembolik olarak Mahmud Moğol Prens Turklesmis Cengiz Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ? adında biri devletin başına geçirdi. Mahmud Han, Han’ yazılı adını bir cümle ve görünüm olarak yapılmış ise uymak gelenekleri sadece göstermelik bir iş, Timur kendisi devlet demek, görevi Mahmud Han, Timur’un ordusu ve de bir genel olarak onun emrindedir.

OX MUTLU FİLLER

Eğer aynı ordu için burada aynı durumdaysanız olarak Buga generallerinden biri oldu. Bu soyundan gelen Cengiz Han Cengiz Han’ vardı sağa dönün başlık, ama her şey kontrol altında ve … … askerlerinin komutası altında olan Timur, Timur ile diyar diyar mücadele.

Eğer Ankara’da 1402 Timur, Osmanlı hükümdarı Yıldırım bayezid arasında Buga, savaşta çubuk tarafında. Bazı askeri tarihçiler göre, saldırı biriminin başka bir görünüm müfreze Komutanı olan Timur’un meşhur fil göre ön saflarda personel. Bugün onun adı ‘Özgür’ tarafında oluşur. bozuk bir formu olan yerde karargahini, daha doğrusu, tarafından bilinmektedir Temmuz 1402 geçen hafta Lord Savaşı tutulur rolüyle kazanan aslında büyük. Timur’un iki oğlu ile miransah sahruh kim geçiyor sıkıntılı zamanında yüz saldırıları askerlerin Osmanlı Ordu buga eğer sürüş ön hatları fil tam bir yenilgi yaşadı. Mahmud Han tarafından esir alındı hükümdarı Timur yıldırım bayezid … … kağıt üzerinde de olsa herkes bilir durdurmak için acı geldi, ve öldükten sonra bir kaç ay Yıldırım ve Osmanlı İmparatorluğu dışında ‘yaşadığı çağın çöküş.

Ahi Mesut tarih

Ankara bugün bu acı hatıralardan savaş, hangi inşa kalıntıları Timur’un bar, küvet, hala çubuk hala ova Arrowhead savaş baltası parçaları bir süre, ve Şimdi ‘Ücretsiz’ Eğer bu oldu adı buga başardı.

Genel bir Timur, olayın başka bir tarafı vererek Ankara’daki havaalanının adı:

İktidardaki Demokrat Parti Ankara havaalanı 1950’lere kadar yıl etimesut. Etimesut kelimenin gerçek ‘Ahi’tu, bu yüzden eski zamanlarda ‘Ahi önde gelen vatandaşlarından biri Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ? adını’bore. sosyal teskilati Mesut 1930’lardan bu egemen güneş-dil teorisi sırasında Sümer et ve moda, ‘Ahi mesut,’ değiştirilmiş ve ‘Etimesut’ ve bazen ‘Malaga’ olmuştu belirgin yazılması şeklinde.

Gün geldi, ve başka bir küçük alanda Ankara yetmedi için etimesut başladı inşaat yeni bir yer Daha inşaat tamamlanmış ve alan denilen bu küçük yerleşim yeri neredeydi verilen ad. Gördüğünüz gibi, Timur soyundan Komutanı olan ve Cengiz Han, Buga, kendiliğinden, Türkiye Cumhuriyeti başkentinde çok önemli bir yer edindi.

‘Ücretsiz’ veya ‘Buga’ adı geçmiş, bu kadar basit. eğer Türk generaller Timur Paşa ile ilgili olan havaalanının adı seçmek için Ankara, İsmet Paşa seçilmiş olacak ve seni yakında göreceğiz. Ama ada bir Türk Paşa sen buga çünkü tam olarak aynı olmalı içimde, derinlerden gelen ses diyor.

Ankara savaşında, Timur haklıydı bence

Ne yalan söyleyeyim, sıradan tarih kitaplarında Ankara Savaşı hiçbir zaman tatmin edici Hakkımızda yazılacak ve inandırıcı bulmadım. Timur ve bayezid görüyorum biri olarak en büyük askeri dahilerin tarih Türk hakaret mektuplarının gönderilmesi, iade Yıldırım, ‘Behey Timur denilen kudurmuş Köpek!’ cevaplar ile yazmayı hiç düşünmemiştim, olabilir neden savaş.

Böyle durumlarda, dinle, her iki tarafın da yaptığım buydu; o devrin içinde yazılmış Osmanlı Tarihi, ek olarak “diğer taraf” o kadar okudum resmi tarih Timur. Orada garip bir şey: eski tarih kitaplarında alay hakaret iki Kral arasında kalmış bir bahis vardı. Siyasi kavgalar içinde tanımlanmıştır, ve bu daha da garip olan sadece tarafların birbirleri hakkında son derece saygılı ifadeler kullanıyorlardı. Özellikle, bir asker söyledikleri zaman son derece başarılı karşı zafer tasvir ederlerdi çünkü Hıristiyan dünyasından çok mütevazı bir şekilde Timur’un bayezid tarihçiler konuşuyorlar. ‘Topal’, Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ? ‘kuduz köpek’ veya ‘AAA’ belli oldu sonraki yüzyıllarda ortaya çıkan ifadeler gibi.Bir hain

Ama elle bu kitapların hepsini girdikten sonra, Timur ile Ankara Savaşı bir felaketle inanmaya başladım bayezid haksız didismed olmuştur, değil gibi bir düşünce vardı. Sivas, hala tartışmalı olan kale, kenara, iki suç Timur Türk ordusunun çatışma içinde değil, Yıldırım gibiydi katliam.

Eğer gitmiyorum yazma tüm detayları burada ve sadece imkaniniz Hondmir ‘habibu-Siyar’i, Nizamuddin-i Sami ‘Zafername’si ve hatta devletsah ‘şöyle’si ‘diğer taraf’ olacağım yetinmek zorunda tavsiye okudun eserlerin ait. ABD ‘kanlı canavar’ ve ‘hain’ Timur göreceksiniz ki aslında doğru değil belirtildiği gibi, hükümdarlığı sırasında bir hükümdar alimlere ve sanatkarlara koruyucu karşılayacak kadar gerçek ve anladık ki ne kadar çaba yapılmış önlemek için bir savaş ile bayezid son ve kesin olacaksın hayret.
Ankara esenboğa havaalanında kullanılan, pek çok kez kullandım. bence bir şekilde bu satırları,: okuyucuların kim olduğunu Esenboğa Havalimanı: başlangıç ve bitiş zaman ve çalışma saatleri ve yoğun, özellikle karlı günlerde, bir sıkıntısı ulaşım için havaalanı nerede bulunan ve sürekli üfleme, yoğun ve sürekli sis, ve bazen, düşünüyorum, olduğunu hatırladı ile varış Kötü kokulardan yakın ahır.

Peki bu havaalanının adı “özgür hiç” bu da nereden çıktı? neden ” İlginç, ilginç çağrışımlar vardır. “Özgür çünkü Evet: buradaki isim verildiğini kontrol ettim, aşağıda hikaye burada kelimenin kökeni ve.

Kurucu yıl Türk Cumhuriyeti, Ankara, yeniden planlıyordu gündemde 1927, uluslararası rekabet sonucunda Alman Hermann Jansen şehir kazanan rekabet planıma göre, havaalanı yalanlar bugünkü Tandoğan Meydanı.

Esenboğa Havalimanı inşaat 1955 yılında başlamıştır. Şu anda kullanılan büyük uçak hangarı: 1954 yılında yapıldı. Ortak terminal ve yolcu hizmetleri Kulesi verildiği, 1958 yılında açıldı. Artan yolcu trafiğini karşılamak için 1984 yılında yeni bir iç Hatlar Terminali. Ertesi yıl, yeni bir pist açıldı. 2006: Havalimanı tamamen yenilendi ve 16 Ekim tarihinde hizmete girdi.

1.Ankara Savaşı.1 150×150, Ankara Esenboğa Havalimanı

Hadi alan adı “” Word.ücretsizdir demek

“Özgürlük” kelimesini ilk kez her zaman dikkate Ankara Esenboğa “İsen Boga” Havaalanın adının sahibi kimdir ? Bu İsim nereden geliyor ? alındığında zihin “” veya “kükreyen boğa” olarak kabul edilir. esen rüzgar geliyor Ancak, bu kesinlikle böyle, kelime; 1402 kökeni değildir “Ankara ‘ da yapılan,” savaş geliyor. Hatta, tekrar, anlaşılmayan neden nedense: nadir tarih yenilmenin içinde Savaş alanı ve Osmanlılar, Osmanlı Sultanı Timur’un generaller, adı biri onun esir: Evet, nedense, bizim ülkenin başkenti olmuştur verildiği gibi havaalanına bir isim.

Hadi daha fazla detaya. 1402, Orta Asya Ankara Savaşı ve aksak (ayak) kısa Osmanlı kuvvetleri perişan olmuştur Anadolu’ya geldi. Kumandanlarından biri, adını, “Buga” eğer, bir öküz kadar “mutlu ve sağlıklı”. Kendisi: bir Türk imparatorlukları Asya, “Çağatay oldu cetvelin devlet, ama Timur: 1381 İmparatorluğunu ne zaman başlamış kabul hakimiyetini hükümdarı, Sultan ve Han: ve geldiler, genel devlet Timur gelmektedir bağımsız bir devlet. Eğer buradaysan, Buga” da Timur’un generallerinden biri emri ile savaş dahil olarak bu durumda.

Kendisi ve 1402, fil Ankara Savaşı, askerlerin Komutanı, karargahını bugünkü esenboğa Havalimanı yeri yakınlarında kurulmuştur. Savaş sırasında, özellikle, Timur mağlup asker ve iki oğlu Kim savaştı ön hatları gelince olma ihtimali muhtemel yenilgi birliklerinin Orduları Timur, gerekçe fil önem kazanmış olmak engel. Aslında, söylenti: geçtiği savaş buraya bir an, sis ve eğer sen Buga, dosya sakladı sis, sis aniden ortaya çıkmış gibi bir tank ve kaldırma filler, atlar süvarileri korkmuş ve Osmanlı mağlup olmuş. Aniden sis ve sis, birdenbire bastırmak bugün burada çizilir. Gerçek: havaalanı sis bu sürekli bölge li de ne yapılmış bir muamma.

Ankara Savaşı: Osmanlılar için tam bir hayal kırıklığı, yenilgi, Sultan’ın ölümünden sonra Osmanlı İmparatorluğunun dağılma devam eden bir süreç olduğu yıldırım beyazıt, ve. Savaştan sonra Bölge Timur ordularının elinden alındı, ama burada bir bölüm oluşturarak, bölgedeki Türkmen köyleri ile kaldı ve bu zaten yaşamaya başladık.

Evet: Savaş Ankara bugün, gelecek bu hüzün: Savaş Ovası nerede rod düzenlendi: yapılan zaman Timur, banyo, ve hala altında yere, hangi bulunabilir oku ve savaş baltaları ile bölümleri hatırladım. Diğer taraftan, adı, Timur’un generaller ilişkin olarak verilmesi havaalanı: Ankara-etimesgut havaalanında 1930 reddetti cevap ne zaman aradı Esenboğa Havalimanı nerede küçük bir yerleşim yeri bulundu ve karar için yeni bir ev inşa inşaat tamamlandıktan alan oldu verilen ad yere sahiptir. Yani: bir Timur generalleri, hatta oynadığı önemli rolü olan yenilgi Osmanlılar ve birinin adı neden çöküşü Osmanlı İmparatorluğu: havaalanına verildi gibi bir adı başkentimizde.

Evet, daha bu yerin adı ile ilgili bir efsane bahsetmek istiyorum. Orada olsa biraz gerçek anlatım “Bu Havaalanı adındaki … … inşa edilen toplu mezar bir şef idaresi Kızılderili kabileleri ve sis hava ve uçakta rotorları nedeni.”

Bakalım sonuç: Türk tarihi incelendiğinde, bazı yazarlar, bu yüzden eğer bu kişi, Buga”ve adının havaalanında ol başarılı olur bir Türk genel fikir böyle kalması için. Ne kadar olağan ve şu ana kadar bir işim var ve bu endişe etmene bile gerek yok, çünkü halkımız adına kökenini bilmeden, sadece kaldı. bence: Ancak, bizim yakın tarih ve son hizmet bu ülke olurken, pek çok ünlü Türk halkının havaalanına git ve olsa da Türk kökenli, adını bir Timur generalleri ve hatta dağılma Osmanlı İmparatorluğu vermek, birinin adı olduğu kabul edilen en büyük nedeni için ne kadar önemli?
Benim görüşüm: bu andan itibaren, ne olursa olsun burada olacak ille de bir eleştiri, bu yüzden: ülkemizin Başkenti Havaalanı değil, sadece adı “Cumhuriyet Ankara Havaalanı adı, sanırım, “Cumhuriyet ” açısından açıklamanın anlam ve önemini” en mantıklı öneri.

Hakkında bilal kureş

Bi ara anlatırım

Bir yorum

  1. Ankara-Esenboğa isminin değiştirilmesini istiyorum.Osmanlıu Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın yenilmesine sebep olan yabancı bir General’in, (Timur’un Gdenerali) isminin, Başkent havaalanında yaşatılmasını istemiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*