Arap ülkeleri neden karışıyor Nasıl kuruldular Neden Anlaşamıyorlar
Arap ülkeleri neden karışıyor Nasıl kuruldular Neden Anlaşamıyorlar

Arap ülkeleri neden karışıyor? Nasıl kuruldular? Neden Anlaşamıyorlar?

Arap ülkeleri neden karışıyor? Nasıl kuruldular? Neden Anlaşamıyorlar?

Arap ülkeleri neden karışıyor? Nasıl kuruldular? Neden Anlaşamıyorlar?

Arap ülkeleri neden karışıyor? Nasıl kuruldular? Neden Anlaşamıyorlar? Arap ülkelerinin anlaşamama nedenlerinin başında gelen unsur yönetimlerinin Batıya bağlı olmasıdır. Bunun dışında da Müslüman arap ülkelerinin nüfus yoğunluğu ve dini mezhep yoğunluğunun da etkisi bulunmaktadır.

Arap ülkeleri nasıl kuruldu?

Arap ülkeleri nasıl kuruldu sorusunun cevabı 1. Dünya savaşına dayanmaktadır. !. Dünya savaşından önce Osmanlı imparatorluğunun içinde yer alan arap ülkeleri İngiltere’nin bölgede ki hesapları dolayısıyla Osmanlıdan koparak bağımsız devletler haline gelmiştir. Bağımsız devlet haline gelen arap ülkeleri oluşturdukları yeni ülkeleri halkın isteği doğrultusunda ve yönetimi halkın belirlediği şekilde kurulmamıştır. İngiltere’nin bölgede hesapları nedeniyle bu ülkeleri sınırları Bir kaç ülkeyle beraber tasarlayarak belirlemiştir. Arap ülkelerinin sınırlarını kim çizdi? Kim belirledi? sorusunun yanıtını vermiş olduk. Aşağıda bulunan haritadan da görüleceği üzere Arap ülkelerinin sınırları cetvel ile çizilerek oluşturulmuştur.

Arap ülkelerinin sınırları cetvel ile çizilerek oluşturulmuştur

Arap ülkelerinin sınırları cetvel ile çizilerek oluşturulmuştur

Libya ile mısırın, Ürdün Irak ve Suriye sınırları harita üzerinde gördüğünüz üzere çetvelle çizilerek ayrılmıştır.

Bu arada sınırlara gelmişken konu Türkiye Suriye ve Irak sınırıyla ilgili de ufak bir bilgi verelim. En uzun sınırımız Suriye sınırımızdır. Suriye sınırı oluşturulurken Tren yolu kuzeyi Türkiye güneyi ise Suriye olarak belirlenmiştir. Suriye sınırımızda Batılı ülkelerin isteği üzerine çizilmiştir. Tren hattı sınır olarak belirlenmiştir. Tren yollarının sınır olarak belirlenmesi önemli bir problemdir. Tren yolları mahalleleri bölen yapılardır. Tren yolunun üstünde ve altına aynı insan kesimine aynı akraba gruplarına ait insanlar yaşamaktadır. Suriye sınırımızda da bu gözlenmektedir. Dini bayramlarımızda Suriye sınırına gelen Türkiye ve Suriye vatandaşlarının tel örgüler arasında bayramlaşması görüntüleri çoğu kez haberlerde gördüğümüz üzücü haberlerdendir.

Türkiye Suriye sınırında bayramlaşma

Türkiye Suriye sınırında bayramlaşma 

Hatta bu bayramlaşma görüntüleri bir filme de konu olmuştur. Propaganda Filmi Sinan Çetin‘in yaptığı Kemal Sunal‘ın ve Metin Akpınar‘ın baş rollerini oynadığı Türkiye Suriye sınırında gerçekleşmiş bir aşk hikayesini konu almıştır. Sınır çizilmeden önce aynı köyde yaşayan iki sevgilinin Türkiye Suriye sınırı çizildiğinde tel örgülerle ayrılan aşklarının duygusal olaylarla anlatımı konu alınmıştır.

propaganda filminde türkiye suriye sınırının ayırdığı iki sevgiliyi konu almıştır

Propaganda filminde Türkiye suriye sınırının ayırdığı iki sevgiliyi konu almıştır

Arap Ülkelerinin Sınırlarını Neden İlgiltere ve Batı ülkeleri Çizmiştir ?

Arap Ülkelerinin Sınırlarını Neden İngiltere ve Batı ülkeleri Çizmiştir. Bunun nedeni ise sanayisi için gerekli olan petrolün yoğun olarak arap ülkelerinde bulunmasıdır. Arap ülkelerinin petrol kaynaklarının batı tarafından talan edilmesi için bu ülkelerin kontrol altında tutulması gerekmekteydi. İngiltere ve batı ülkeleri bu kontrolü sağlamak adına Dağılan Osmanlı İmparatorluğu’nun ardından ufak birbirinden kopuk arap ülkelerioluşturmayı amaçlamış ve bunda başarılı olmuştur. İngiltere’nin stratejisi amacı nedir ? İngiltere arap ülkelerini parçalı olarak oluşturtmuştur. Bu ülkelerin başına da özellikle halkın çoğunluğunun destekleyeceği bir lider grubunu bir aileyi başa getirmek yerine stratejisinin ana omurgası olan azınlıkta bulunan grubu ve kesimi başa getirmiştir. Arap ülkeleri krallıkla yönetilecektir. Bu stratejinin amacı ise halkın çoğunluğunun istediği kararların alınmamasıdır. Halk eğer kendi istekleri doğrultusunda yönetime katılırsa, haliyle arapların çıkarlarını savunacaklardı. Fakat başa getirilen aslında azınlıkta olan elit olarak görülen bu grupların liderliğinde yönetilen arap devletleri tam tersine İngiliz ve batının istekleri doğrultusunda hareket etmek zorundadır. Zorundadır çünkü krallıklarının devamı ancak İngiliz ve batının desteğine bağlıdır. Halk desteği az ve yetersiz olacaktır. Bu nedenle de İngiltere ve batı ülkeleri amaçlarına tam olarak ulaşmakta zorlanmamaktadır.

Arap ülkeleri neden anlaşamamaktadır ?

Arap ülkeleri neden anlaşamıyor sorusunun cevabını aslında kurulma ve yönetilme konusunda İngiltere ve batı ülkelerine bağımlılığıyla açıklanabilir. Arap ülkelerinde oluşması muhtemel bir birlik Batı ülkelerinin çıkarına değildir. Arap ülkelerinin daha küçük parçalara ayrılan ülkeler olması batının da bu ülkeler üstünde yürüttüğü heganmonya’nın daha da kolay olmasına neden olmaktadır. Yüzyıldır öne çıkan savaşların amaçların ana omurgası işte başından itibaren saydığımız bu gerçeklere dayanmaktadır. Umarın yeterince kısa ve öz olarak konuyu açıklayabilmişimdir.

Hakkında bilal kureş

Bi ara anlatırım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*