Oflular neden Trabzonluyum demez
Oflular neden Trabzonluyum demez

Oflular Neden Trabzonluyum Demez

Oflular Neden Trabzonluyum Demez Oflular Neden Trabzonluyum Demez Bana ne zaman nereli olduğum sorulsa, Ofluyum dediğim de şu soruyla karşılaşırım. "Oflular Neden Trabzonluyum Demez " . Benim bildiklerim, duyduklarım, okuduklarımla birlikte bu soruya cevap arayalım.. Of ilçesi Trabzon merkeze oldukça uzak bir konumdadır. Rize ile sınırdır. Hatta Rize merkez OF ilçesine Trabzon merkezden daha yakındır. Aradaki mesafenin fazla olması da Of ilini biraz bağımsız yaşamaya itmiştir. Bu nedenlerden bir tanesi.. Nedenlerden bir diğeri ise Kurtuluş savaşında 1916 yılında Oflular ruslara karşı ilk direnişi gösteren halktır. Bu kısmı isterseniz biraz açalım. Oflu bir bilim insanının bu dönemlerle ilgili yazdığı yazıdan yararlanarak bu…

Genel Bakış

100

100

Kullanıcı Oylaması: 4.83 ( 2 oy)

Oflular Neden Trabzonluyum Demez

Oflular Neden Trabzonluyum Demez

Bana ne zaman nereli olduğum sorulsa, Ofluyum dediğim de şu soruyla karşılaşırım. “Oflular Neden Trabzonluyum Demez ” . Benim bildiklerim, duyduklarım, okuduklarımla birlikte bu soruya cevap arayalım..

Of ilçesi Trabzon merkeze oldukça uzak bir konumdadır. Rize ile sınırdır. Hatta Rize merkez OF ilçesine Trabzon merkezden daha yakındır. Aradaki mesafenin fazla olması da Of ilini biraz bağımsız yaşamaya itmiştir. Bu nedenlerden bir tanesi..
Nedenlerden bir diğeri ise Kurtuluş savaşında 1916 yılında Oflular ruslara karşı ilk direnişi gösteren halktır.

Bu kısmı isterseniz biraz açalım. Oflu bir bilim insanının bu dönemlerle ilgili yazdığı yazıdan yararlanarak bu dönemi aktarmak istiyorum.. Değerli Prof. Dr. Yaşar Nuhoğlu internette yayımlanan makalesinde kurtuluş savaşı sırasında direniş için ilk kurşunu atanın İzmir’de Hasan Tahsin olmadığını Erzurum’da nenehatun’dan önce Kahramanmaraş’ta Sütçü imam’dan önce ilk direnişi gösteren halkın Oflular olduğunu aktarmıştı.

oflular neden trabzonluyuz demezler

oflular neden trabzonluyuz demezler

Oflular Neden Trabzonluyum Demez 

Detaylandırırsak Kurtuluş savaşında ilk kurşun Ofluar tarafından Rus işgaline karşı sıkılmıştır. Rize’yi kolay geçen Ruslar Of’a geldiklerinde büyük bir direnişle karşılaşmıştır. Yıl 1916 dır.

Kurtuluş savaşı verilmesi için Oflu din adamı Kamil Bey Fetva vermiştir. Dini hassasiyetleri yüksek olan Of halkı da bu fetvaya uyarak büyük bir direniş gerçekleştirmiştir.

Doğu Karadeniz Cephesinde savaşan askerlerimizin tamamı 5000 civarındaydı. Bu askerlerimizin 3000 den daha fazlası Oflu askerlerdi. Rus askerleri bu savaşta 14000 zaiyat vermiştir. Of direnişinde ise şehit sayımız 1500 dür. Bu da verilen mücadelenin ne kadar çetin olduğunu göstermektedir.
Ofluların bir diğer özelliği esareti ve haksızlığı kaldıramamasıdır. Bu özelliğiyle aslında tam bir öz Türk bireyidir Oflular.. Şöyle ki  “Turkey” ingilizce de hindi anlamına gelir. İngilizlerin bu anlamı vermesinin nedeni Türklerin esaret ve haksızlığa karşı kabaran halleridir. Dik ve direnen boyun eğmeyen yapıları nedeniyle hindiye benzetilmiştir.  Oflular da bu özeliği taşımaktadır.
Oflular Neden Trabzonluyum Demez 

Ayrıca Oflular bu yöreye yerleştirilmiştir. Bölge de ülkesine bağlı ve dini hassasiyetleri olan bir Türk grubu devlet eliyle bu böyleyi türkleştirme çabalarıyla bu bölgeye getirilmiş anadolu türk insanıdır Oflular..

Türkiye’de en iyi Hocalar, İmamlar Of’tan çıkar.. Bu sözü de bir çok kez işitmişsinizdir. Rus işgali bittiğinde ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduğun’da Kuran okutmanın ve okumanın taşımanın yasaklandığını biliyorsunuzdur. Cumhuriyetin ilk karanlık yıllarında yapılan dini baskılardan da Of milleti özelliğini göstermiş dağlar da mağaralar da Kuran’ı kerim saklayarak ve öğreterek bu milletin hafızasını diri tutmaya çalışmıştır.
 Öyle ki Mehmet Akif Ersoy dahi Oflular için Safahat kitabında

“Oflu’nun ilmi de olsaydı o imana göre

Şimdi baştan başa tevhid ile dolmuştu küre…

(Safahat, Asım, s.382)

Mehmet Akif Ersoy’un Ofluları ayrı bir kefeye koyarak Trabzonlular dememiş sadece Oflular demiştir.

Ayrıca kısa kısa geçebileceğim bir kaç bilgi daha..
Bugün yoğun nufüslarına bakarak Rize Trabzon ve Of’u kıyasladığımız da yanlış yaparız. Geçmişte Of oldukça yoğun bir yerleşim yeriydi. Hatta Cumhuriyet döneminde il olarak kabul edilen Rize ile rekabet halinde olan Of ilçesi. Hükümetin verdiği kararla önce Rize iline bağlandı. Oflular ayaklanarak Rize’de hükümet konağını ateşe verdi. Rizeyi abluka altına aldı. Hemen hızlı bir telgraf ile Ankara hükümeti Of ilçesinin iyidere’den itibaren Trabzon iline bağlandığı duyurdu. Bunun üzerine Oflular geri çekildi. Of ilçesi Sancak olan Trabzondan daha fazla medrese ve eğitim kurumuna sahip bir memleketti o dönemde. Bu nedenle de başlı başına bir isim yapmıştır. Bugün Of’a bakarak kıyaslamak hatadır. Geçmişten gelen bu bilinçle de Of insanı Trabzonluyum demez. Ofluyum der. Zaten Ofluyum demek Dünya’nın her yerinde Trabzonluluktan daha bilindik bir hal almıştır. Oflular Dünya’nın her yerine dağılmıştır. Çok önceleri bir otobüs yolculuğu yaptığımda yanımda oturan kişi Singapur’da hayatını sürdürdüğünü söylemişti. Bunun gibi bir çok örnek vardır. Of nüfusu bugün ki göç vermiş haliyle dahi bir çok ilin nüfusundan daha fazla nüfusa sahiptir.

Oflular Rizelileri neden sevmez ?

Oflular Rizelileri neden sevmez sorusunun aslında yanıtına biraz girdik. İl olmak için rekabete tutuşan iki ilçeden biri Of diğeri ise Rize’ydi. Ankara hükümetinin tercihini Rize’den yana kullanmasının ardından Rize de hükümet konağını ateşe veren Oflular kısmen Trabzon’a bağlandıkları kararıyla yatıştı. Tabi husumetin daha öncesi de vardır. Kaynaklara göre Kurtuluş savaşı yıllarından önce Rusların bu bölgeye yaptıkları işgale karşı koymayan ve hızlı bir şekilde rusların yönetimi altına katılan Rizeliler olmuştur. Ruslar Of bölgesine geldiklerinde ise yoğun bir direnişle karşılaşmıştır. Oflular Rizelilere göre daha vatanperver olduklarını düşünmüş ve ona göre davranmışlardır. Günümüzde de topraklarına bağlılıkları devam etmektedir Ofluların. Bir gösterge olması açısından futbol dahi Rizeliler ile Oflular arasında ki farkı anlatmaya yeterlidir. Rizelilerin çoğu istanbul’un üç büyük takımından birini tutar. Özellikle de Fenerbahçe Rize’de oldukça fazla sevilir. Fenerbahççe’nin bu kadar çok sevilmesinde ki en önemli husus şudur. Trabzonspor şampiyonluklarında genellikle Fenerbahçe ile rekabet etmiştir. Bir çok şampiyonluğunda bu iki takım rekabeti yaşanmıştır. Bu dönemde de Trabzonspor destekleyen Oflular ve Trabzonluların karşısına dikilmek adına Rize halkının çoğu Fenerbahçe’yi desteklemiştir. Halen daha Rize’de Rizespor sevgisi çok çok azdır. Son dönemlerde de Fenerbahçe ile Trabzonspor karşılaşmaları Trabzon’da oynanacaksa Fenerbahçe kafilesi Trabzon’da uçaktan iner ve otobüsle Rize’de bir otele yerleşirdi. Bu da aslında arada olan sevimsizliğin taçlanmasına neden olurdu. Rize spordan kendi memleketinin takımını desteklemesi beklenirken tam bir düşmanlık hissiyle tam tersini göstermesi bu husumeti çoğaltmaktadır. Oflular tam bir Trabzonspor aşığıdır. Rizelilerle hem kendi yaşadıkları sorunlar hemde Trabzonspor’a Rizeliler bakışı yüzünden Oflular Rizelileri sevmez. Daha az vatan memleket perver olmadıkları düşünülür. Tabi genel olarak husumetler böyledir. Böyle anlatılmıştır. Hem Rizeliler de hem de oflular içerisinde malesef dengesiz ve gereksiz insan boldur. Bu husumetin anlamsızlığını ortaya koyarak bir ve beraber olmak gerekir.

Oflular Rizelileri neden sevmez

Hakkında bilal kureş

Bi ara anlatırım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*