İsrail neden Kuzey Irak'ta Mesut barzani'yi destekliyor
İsrail neden Kuzey Irak'ta Mesut barzani'yi destekliyor

İsrail neden Kuzey Irak’ta Mesut barzani’yi destekliyor

İsrail neden Kuzey Irak’ta Mesut barzani’yi destekliyor

İsrail neden Kuzey Irak’ta Mesut barzani’yi destekliyor

İsrail neden Kuzey Irak’ta Mesut barzani’yi destekliyor. İsrail devleti kuzey Irak’a Mesut Barzani Mesut Barzani’nin de bir Yahudi olmasından dolayı destekliyor. Ayrıca Kuzey Irak’ta kurulacak olan bir Kürt devleti küçük bir devlet olacak. Kurulacak olan kürdistan’dan bu bölgeyi almak daha kolay olacak. Ortadoğu’da parçalı olan ülkeler daha fazla parçalanırsa kontrolü elinde tutmak Yabancı ülkeler tarafından daha kolay. Bu nedenle de israil bölgede amaçladığı kazanımları bu yolla elde Edecek yani bir çok parçalı ülke kolaylıkla yönetilebilecek. Ayrıca Mesut Barzani köken olarak bir Yahudidir. Üstad Kadir Mısıroğlu Mesut Barzani’nin kökeninin Yahudi olduğunu dair Şeyler söylemiştir. Amerika Birleşik Devletleri ise bugün yapılan referandumu şimdi yapılmazsa olurdu gibi yetiştirici aslında kabullenici bir duruş gösterdi. Bu da gösteriyor ki ABD ve İsrail bu referandumun olmasını destekliyor. Zaten Amerika Birleşik Devletleri YPG ve PYD ye verdiği silah desteği ile Kürt grupları bu bölgede destekleyeceğini ve bir ülke oluşturmalarına göz yuma canı Hatta bu göz yummanın ötesinde ABD desteğiyle bölgede Kürtlerin bir devlet kurma senin istediğini gösteriyor. Türkiye her ne kadar bu duruma karşı çıksa da bu yoğun destek nedeniyle Mesut Barzani de referandumu gerçekleştirdi.İsrail neden Kuzey Irak’ta Mesut barzani’yi destekliyor

İsrail neden Kuzey Irak'ta Mesut barzani'yi destekliyor

İsrail neden Kuzey Irak’ta Mesut barzani’yi destekliyor

Neden İsrail Kuzey Irak’ta bir kürdistan istiyor sorusunu yanıtladigimiz da Arzı mevud u gerçekleştirmek isteyen İsrail kurulacak Kürdistan ile bu amacına bir adım daha yaklaşmak istiyor. Arzı mevud nedir Yahudilerin onlara dinlerinde vadedilen Topraklar olarak söylenen Arzı mevud Yahudilerin her zaman gerçekleştirmek istedikleri şeydir. Daha 50 yıl öncesine kadar bölgede yani Ortadoğu’da İsrail’e ait ya da Yahudilere ait herhangi bir ülke bulunmuyordu. 1900’lü yılların başında Birinci Dünya Savaşı ile ortaya çıkan Arap ülkeleri İsrail’in bölgede bir devlet olmasını imkan verdi. İngiltere’nin gölgesi altında Yahudiler Filistin bölgesinde bir devlet oluşturdular. Araplar ile çıkan savaşlar sonucunda İngilizlerin desteğiyle ve Avrupa’nın desteğiyle İsrail her zaman kazandı. Halen şu an Filistin’de yaşayan Araplar İsrail’in zulmü altında inim inim inliyor.

İsrail neden Kuzey Irak’ta Mesut barzani’yi destekliyor. Daha tamamlanmayan plan Arzı mevud dur. İsrail İngilizlere göre Ortadoğu olarak adlandırılan bu bölgede iki Nehir arası nı Kutsal kitapları onlara vaat ettiğini söylemektedir. Yahudilerde Özellikle bu dini gereklerine uygun olarak Arzı mevud u gerçekleştirmek istiyorlar. Irak Kürdistan Partisi lideri Mesut Barzani büyükbaba anne tarafından bir Yahudidir. Yahudilerle yıllarca ortak noktaları olup bunu pek ortalarda göstermişlerdir. Saddam Hüseyin’in gitmesi Kuzey Irak’ta oluşan Kürt oluşumu gün gün bir devlet adamı olarak ABD ve İsrail tarafından desteklenmiştir.

 

Hakkında bilal kureş

Bi ara anlatırım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*