Kardeşler neden Kavga ediyorlar 1 Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir 1
Kardeşler neden Kavga ediyorlar 1 Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir 1

Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ?

Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ? Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ? Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ? Hepinizin malumu bir konu seçtim. Kardeşler akrabalar genel olarak birbirleriyle sorunlar yaşıyorlar. Özellikle bu sorunların kaynağı miras ve para olarak ortaya çıkıyor. Bununla birlikte akraba olan iki bireyin kazançları ve varlıkları arasında ki farklar da sorun yaratan bir diğer konu. Yani aslında aynı sınıftan çıkan insanlar zamanla elde ettikleri imkanlarla birbirlerinin farklı sınıflara mevcut olduğunu düşünmekte. Sadece bu da değil. Yaşanılan mahalle yaşanılan evler dahi bir sorun kaynağı.…

Genel Bakış

100

Kullanıcı Oylaması: 4.7 ( 1 oy)

Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ?

Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ?

Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ? Hepinizin malumu bir konu seçtim. Kardeşler akrabalar genel olarak birbirleriyle sorunlar yaşıyorlar. Özellikle bu sorunların kaynağı miras ve para olarak ortaya çıkıyor. Bununla birlikte akraba olan iki bireyin kazançları ve varlıkları arasında ki farklar da sorun yaratan bir diğer konu. Yani aslında aynı sınıftan çıkan insanlar zamanla elde ettikleri imkanlarla birbirlerinin farklı sınıflara mevcut olduğunu düşünmekte. Sadece bu da değil. Yaşanılan mahalle yaşanılan evler dahi bir sorun kaynağı. Çamaşır makinesinin kalitesi dahi akrabalar arasında bir can sıkıntısının nedeni desem fazla abartmış olmam heralde..

Kardeşler neden Kavga ediyorlar Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir 2

Kardeşler neden Kavga ediyorlar Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir 2

Hadi başlayalım.. Önce Kardeşler arasında kavgaya değinelim. Genel olarak mirasın kime kalacağı sorunu yani babadan anneden kalanın paylaşımı problemleri yaşanmakta.. Gelenek, örf adetlerin yanı sıra devletin koyduğu yasalar arasında gidip gelen bir sorun bu miras konusu. Devletin eşit paylaşımı benimsediği.. Kültürün ise erkek çocuklara çoğunu yada tamamını paylaştırdığı miras hakları genel bir sorun.. Eğer miras paylaşımında sorun olmadan bölünmüş olsa dahi, bölünmüş arsaların yada dairelerin vb benzeri para ederlerin dahi büyük akraba ve kardeş kavgalarına neden olduğunu görebiliyoruz. Televizyon izlerken Dünya da çıkar savaşlarını takip ediyor fakat içimiz de ise akrabalarımızla olan sorunlarımızı konuşuyoruz. Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ?

Kardeşler neden Kavga ediyorlar Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir

Kardeşler neden Kavga ediyorlar Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir

Aslında akraba dediğimiz kardeş dediklerimiz bize en zor zaman da destek verebileceğine inandığımız insanlar. Zor zamanlarımızda ilk beklenti içine girdiğimiz insanlar akrabalarımız. Güzel zamanlarımız da örnek olarak evliliklerin yaşandığı anlarda da bizler önce düğün salonunda akrabalarımızı arıyoruz. Cenazemiz olduğunda da yine öncelik akrabalarımız da oluyor. Biz insan oğlu akrabalarımızı bu kadar yanımızda yakınımızda bize destek verecek insanlar olarak düşünürken ne yapıyoruz da yada akrabalarımız ne yapıyor da aramız açılıyor. Büyük kavgalar yaşanıyor ? Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ?
Bunun en önemli nedenlerinden birisi para ve menfaat malesef… Kendimizi akrabalarımızdan farklı ve üstün gördüğümüz için daha fazla imkana bizim sahip olmamız gerektiği.. hatta ebeveynlerimizden kalan mirası da bizim daha fazla hak ettiğimiz gibi bir düşüncemiz nedense zihnimiz de yeşeriyor. Hata yapıyorsunuz ! Hata yapıyoruz ! Çevremde nereye baksam bu kavgalara şahit oluyorum her aile içerisinde bir menfaat kavgası mutlaka var. Peki bu kadar yaygın bir kavga neden çıkıyor? Bunun çıkma nedeni aslında kültürümüz ile yasalarımız arasında bulunan ciddi farklar.. Bu farklar nedeniyle özellikle de miras konuları akrabalarımızla bağlarımızı kopartmaya neden oluyor. Para isteği nedeniyle işine geldiğinde kültür öğelerini savunan akrabalar yani ( Miras erkeklere kalır gibi.. ) aynı şekilde yasaların verdiği haklar nedeniyle de (miras eşit olarak kadına da erkeğe de eşit paylaşılır..) eşit paylaşım isteyen akrabalar da devletin kendisine verdiği hakları öne sürmekte.. Kültürüne kısmen bağlı bir insan ne kültürün getirdiği sorumlulukları nede kısmen kabul ettiği yasaları bir kenara bırakamaz. bu nedenle iki grubun da haklı nedenleri varmış görünerek bu kavga arşa çıkar.. Birisi gelenekçi birisi yasal olarak hakkı olduğunu düşünen iki kesim birbirine girer..

Kardeşler neden Kavga ediyorlar Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir 1

AKRABA KAVGALARI

Bir başka akraba ve kardeşler arasında yaşanan sorun da biraz ucundan bahsettiğimiz sınıfsal farklılıkların olduğuna inanılmasıdır. Akrabalar arasında bulunan maddi imkan farklılıkları nedeniyle maddi imkanları fazla olan akrabalar, maddi imkanları kısıtlı olan akrabalara oranla daha baskın bir tutum sergilemektedir. Bu baskınlığın nedeni sadece baskın görünmek isteyen zengin akraba değildir. Çoğunlukla maddi imkanı kısıtlı olan akraba da çekingen tavırlarıyla buna izin verir. İki topluluk arasında ne gibi bir fark olabilir. iki akraba arasında aslında bir fark bulunmamaktadır. Fakat içten içe hem baskın olan hem çekingen davranan taraf bunu kabullenmektedir. Bu durumun kabullenilmesi genel olarak sınıfsal farkın büyüklüğünden yani maddi imkanların diğerine göre daha fazla olmasıyla kabullenilme noktasına ulaşılır. Fakat maddi imkanlar eğer birbirine yakınsa ve bir diğeri biraz az bir farkla diğerine karşı daha maddi güce sahipse .. Arada ki kavga sertleşir.. Peki bu sınıfsal ayrımın ana nedeni ne olabilir ? Kendisini üst sınıfta gören aslında sınıfsal bir fark olmadığı halde baskın olduğunu sananlar da bulunmaktadır.  Kardeşler neden Kavga ediyorlar ? Akrabalar anlaşamama sebepleri nedenleri nelerdir ?

Şimdi de genel itibariyle aslında yapılması gereken tavır nedir? Eğer bir akrabanız var ise ona eşit , saklı planlarınızdan arınmış.. menfaatlerinizi bir kenara bırakarak bakmayı öğrenmelisiniz. Siz daha fazlasını ben almalıyım. Güç benim kimseyi dinlemem diyemezsiniz. dememelisiniz. Kalp kırmamaya ve menfaatleri geride bırakarak gerçekten sevgiyle akrabalarınıza karşı hoş tutumlar sergilemelisiniz. Her müslüman erkek cuma namazına gittiğinde hutbe de imamın şu sözünü hafta da bir duyar .. “Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar” . Demek ki neymiş ? Allah adalet ve iyiliği övütledikten sonra akrabalara bakmayı emrediyor. Allah’ın emirleri yanlış bilmiyorsam farzdır. Allah’ın emirlerine iteat etmemek nedir ? Düşünmeli..

 

Hakkında bilal kureş

Bi ara anlatırım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*